PP 28.03.2017 “Tooge meile päälinnast tarkust”

Pea 3 nädalat seisis Pärnu Postimehes ootel mu artikkel “Tooge meile päälinnast tarkust”. Nüüd on see avaldatud ja minu jutt oli selline:

Jaanuselt1 (2)

(pildistas Jaanus Ojangu)

Keskerakonna peasekretär Jaak Aab ütles ühes “Aktuaalses kaameras” välja, et enamik Keskerakonna ministreid kandideerib kohalikel valimistel. Kuna kahe tooli eelnõu vastu hääletasid nii Keskerakond, Vabaerakond kui Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE), paneb Aabi väljaöeldu kurvastama. Vabaerakond on kindlal seisukohal, et meie riigikogu liikmed kohalikel valimistel peibutuspardiks ei lähe.

 
Tänu kahe tooli eelnõule on taas võimalik, et riigikogu liige saab kuuluda kohalikku volikokkugi. Hästi kõlavad põhjendused, et nii liigub info paremini ja otsused arvestavad rohkem eri pooli.
Tegelikkus on aga see, et kõik, kes on riigikogu istungeid külastanud või neid telerist vaadanud, teavad, et saal on pidevalt tühi. Riigikogu liikmetel pidavat olema nii palju tööd, et istungite ajal toimuvad hoopis komisjonide istungid või tehakse oma kabinetis tööd. Seega, suures saalis käiakse heal juhul vahepeal hääletamas.

Peale selle on juba praegu riigikogu liikmetele ette nähtud istungivabad reeded ja üks vaba nädal kuu jooksul, et saaks Eestis ringi sõita ja ennast reaalse elu ja probleemidega kurssi viia. Millal teie viimati oma kodukohas parlamendi liiget nägite?

Võib eeldada, et Pärnu linnas kandideerib esinumbrina minister Kadri Simson. Mingil juhul ei kahtle ma, et ta on kogenud poliitik ja tark naine. Kui Kadri Simson aga kaua oodatud ministriametist veel väga väsinud ei ole, valitseb suhteliselt suur tõenäosus, et ta ise volikokku siiski ei tule. Seega toob ta oma häältega sisse kolmanda, kuuenda, 15nda kandideerija. Kes on need inimesed? Milline on nende kogemus ja pädevus? Tekib olukord, kus mõnikümmend häält kogunu võib tänu riigikogu liikmest häältekorjajale sisse saada, kuid teises nimekirjas sadu hääli korjanud inimene jääb välja. Sellest probleemist on korduvalt räägitud, kuid eesootavad valimised süvendavad probleemi. Ja sellele aitab kaasa igaüks, kes peibutuspartide poolt hääletab.

Ostan-müün-vahetan-meetodil tehtud haldusreformi tulemusena on meil alates sügisest tuhandeid volikogu liikmete kohti vähem. See on üks väheseid asju, mis pärast valusaid valdade liitmisi muutub. See tähendab, et kui neil vähestel kohtadel on riigikogu liikmed, kahaneb meid kõiki puudutava üle otsustajate hulk veel.

Just haldusreform on see, mille käigus oleme näinud, kuidas kohalikud volikogud teevad otsusi, millest suur hulk kohalikke elanikke aru ei saa. Kelle huvide eest kohalikud poliitikud siis seisavad? Kui kodukohast valitud volikogu liikmed ei suuda kohalike otsuste puhul kohalike inimestega arvestada, siis kuidas paraneks olukord, kui meie volikogudes otsustaksid asju Tallinnast tulnud riigikogu liikmed? Kas see on peibutusparte soosivate erakondade hinnang Tallinnast väljaspool elavate inimeste kohta, nagu me ei suudaks ise mõelda ja meile tuleks päälinnast kõrgelt mäe pealt tarkust juurde tuua?

Kas esimene eesmärk ei peaks olema, et riigikogu liikmetel oleks aega riigikogu töös osaleda, nii et meile ei vaataks vastu tühjad saalid, kus isegi riiklikult tähtsa probleemi arutamisel kõneleja räägib vaid enda erakonnakaaslastele? Kas ministrite peaeesmärk ei peaks olema enda tegevusvaldkonna korraldamine?

Kas meil tõesti pole Eesti peale nii palju mõtlemisvõimelisi, tarku ja hoolivaid inimesi, kes suudaksid kohapeal elu korraldada? Kui on, siis ärme tee peibutuspartidega vett segasemaks ja las kohalikel valimistel kandideerivad need, kes tõesti on valmis volikogu töös osalema!

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: