Tüli Vabaerakonnas on lõppenud

Eile pidasime Vabaerakonna juhatusega Tartus koosolekut. Kohtumise esimese osa hõivas erakonna liikme Jevgeni Krištafovitši personaalküsimus. Ta on endaga seotud küsimusi juba pikalt meedias üleval hoidnud, kuid mina pole neid siiani kommenteerinud. Ei juhatuse liikmena, ega ka niisama kaaskodanikuna. Nüüd aga otsustasin, et ühe korra võtan siin sel teemal sõna ja aitan Jevgenil veel 10 korda kuulsamaks saada, kuid rohkem ma sellest ei räägi.

Nägin ammu läbi, et Jevgeni puhul pole küsimus ühegi konkreetse probleemi lahendamises, vaid kui üks tõstatatud küsimus saaks lahendatud, leiduks kindlasti uus, millega saaks oma erakonna liikmeid süüdistada. Endaga seotud grupi süüdistamisel on mõistliku inimese esimene küsimus alati, et: “Milline on minu roll tekkinud olukorras ja mida pean enda käitumises muutma?” Pikema aja jooksul olen näinud käitumist, mille eesmärk on ilmselgelt endaga seotud teemasid üleval hoida, mitte erakonnakaaslastega ühist teed leida. Just seetõttu pole ma siiani omapoolsete mõtetega teema ülevalhoidmisele kaasa aidanud.

Eilsele koosolekule jõudsime nagu mingile tähtsale sündmusele. Juba enne majja sisenemist kaamerad filmisid ja fotoaparaadid sähvisid. Sees sama olukord jätkus. Delfi fotograaf jäädvustas kohtumist näiteks nii: FOTOD!

TV3 aga tunnustas Vabaerakonda ja ütles, et Vabaerakonna lihtliikme koht on soe koht ning Jevgenil on oht see kaotada: uudised (vaata siit!)

Eile otsustasime juhatusega, et Jevgenit erakonnast välja ei viska. Kuna põhiline probleem on see, et ta suhtleb erakonnaga meedia kaudu, mitte otse, siis  on küsimus käitumisviisis. Mõistame, et Jevgeni äkki ei mõistagi, et selline käitumisviis ei too kaasa tulemust, mida ta väidetavalt taotleb (erakonna edendamist). Seetõttu määrasime talle mentoriks juhatuse liikme Elo Lutsepa, kes vajadusel selgitab, millised on teatud käitumisviisi tagajärjed. Ehk et kui eesmärk on erakonda arendada ja edasi viia, siis on mõistlik erakonnakaaslastega asju arutada ja probleemid ühistel koosolekutel üles tõstatada ning läbi arutada. Samas kui eesmärk on enda isiku pildile saamiseks teiste inimeste vabatahtlikust entusiastlikust tööst üle astuda ning sellele soppa määrida, siis tasub jätkata senist meediakampaaniat.

Elo Lutsepp andis sel teemal väga põhjaliku intervjuu Vikerraadiole.  Olen sama meelt, et kahju, et meedia on pidanud nii palju oma kallist aega ning väärtuslikku meediaruumi sellisele tehislikult kergitatud teemale panustanud.

Eilse koosoleku järel võin öelda, et Vabaerakonna juhatuse liikmed on kõik avatud probleemidest rääkima. Kui meil on mõni teema vaja erakonna sees lahendada, siis teeme seda! Meie hulka kuulub väga palju erinevaid inimesi. Kõigil on sõnaõigus. Nagu grupi puhul ikka, siis peale jääb enamuse arvamus. Aga teel enamuse arvamuse teadasaamiseni on tee lahti ka kõigile eriarvamustele. Loomulikult tuleb lõpuks ühine otsus teha. Ka juhatuse tehtud otsused on seotud erakonna enamuse arvamusega, kuna juhatusse on valitud need inimesed, keda erakonnakaaslased kõige rohkem toetasid. Paari kuu pärast on võimalik uuesti valida, nii et siis saame taaskord Vabaerakonna liikmete enamuse arvamuse teada. Sest seda me Vabaerakonnas teemegi – arvestame, arutleme, uuendame. Ikka selleks, et elu Eestis paremaks läheks! Mida kauem tegeleme tehislikult ülevalhoitud teemadega, seda kauem oleme eemal reaalsetest probleemidest.

Vabaerakonnas pole ühte inimest või väikest gruppi, kes ütleks, kuidas asjad käivad. Jah, me selgitame oma ühise seisukoha välja (argumenteeritud!) vaidlemise ja arutlemise teel. Erakonda kuulumine pole kellelegi sunniviisiline. Seega kõik, kellele ühiselt kujundatud seisukohad ei meeldi, ei pea sellesse gruppi kuuluma. Kõik, kes soovivad ühist seisukohta kujundada, saavad aga selles osaleda.

Nii et Jevgeni puhul on lihtne küsimus: millist eesmärki saab täita selline käitumisviis? Kas meedia kaudu erakonna poole pöördumine saaks erakonnas ühise seisukoha kujundamisele kaasa aidata? Või kannab selline käitumine ühe inimese erahuvi? Kui pärast juhatuse otsust peaks veel Vabaerakonna kohta tulema uudiseid, nagu me ei saaks omavahel asju selgeks räägitud, siis tasub tulla mõnele meie toimkonna, piirkonna või juhatuse koosolekule, sest kõik on avalik ja me ootame kõiki kaasamõtlejaid.

 

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s