Vabaerakonna esinduskogul maksusüsteemist

Vabaerakondlased peavad taas kahepäevast esinduskogu. Seekord siis maalilises Kääriku spordikeskuses.

Avaettekande teeb maksunõustaja Ardo Ojasalu. Ta kinnitab, et meie maksusüsteem on hetkel nagu kahe jalaga taburet- otsesed ja kaudsed maksud on suured, munad kahes korvis, kapitalimaksud on väga väikesed (põhiliselt maamaks).

Töötaja maksab makse kokku 50,8%, omanik tasub intresse või dividende saades 33,3%, kusjuures 20% tasub tema ettevõte. Osad räägivad, et Eesti on madala maksukoormusega riik, kuid see oleneb, kummalt poolt vaadata- töötaja või omaniku. Eestis on võimalik elada nii, et üldse makse ei maksaks, kui näiteks kogu saadud tulu ettevõttesse tagasi investeerida, kuid avalikke teenuseid saaks sellegi poolest samal ajal tarbida.

Ojasalu hinnangul on täna Eestis sotsiaalmaksu väljamakse tegija kulu ja saadava hüve vahel kahekordne vahe, mis on ebamõistlikult suur. Teiseks soodustab meie (sotsiaal)maksu süsteem ebavõrdsust ja vaesust ning tõrjub seda, et saaks tekkida keskklass ning inimesed saaksid “järje peale”.

Ojasalu teeb ettepanekud:

  1. sotsiaalmaksu määr tuua alla 25%-le (kindlasti tuleks kompenseerida raha, mis jääb ravi- ja sotsiaalkindlustusele sellest tulemata)
  2. lahutada sotsiaalmaks tööandja- ja töövõtja maksuks ehk muuta maksusüsteem rohkem individualiseerituks, arvestada konkreetset inimest. Eesmärk, et inimesed käituksid tervislikumalt, hoolitseks enda eest rohkem, mõistaks vastutust oma tervise ees.
  3. loobuda üldisest solidaarsusest ning rakendada isikupõhiseid erisusi (seotud eelmise punktiga)
  4. siduda töövõtja sotsiaalmaks laste arvuga- rahva kestvusele mõeldes peab meie süsteem arvestama rohkem lastega. Lastega perest tuleb hiljem rohkem maksumaksjaid, seega tuleks maksusüsteemiga toetada tulevaste maksumaksjate üleskasvatamist. Maksusüsteem ju põhimõtteliselt on põlvkondade vaheline side juba praegu.

Katteallikateks pakub välja:

-iganenud maamaksu asendamine kinnisvaramaksuga, mis arvestab kinnistu hoonestuse väärtust jne. Maksuvabastus kodule ning sihtotstarbeliselt kasutatavale põllu- ja metsamaale.

– sõiduauto ja mootorrataste maks- nt 50€ aastas. Tulu oleks 35 m €.

– äriühing saab maksutulu lõputult edasi lükata akumuleerides maksustamata tulu. Seda võiks maksustada.

– passiivtulude maksustamine (nt intressid, dividendid jne)

– kohalikud maksud

– ettevõtte tulumaksus lõpetada maksuvabad siirded välismaale

– väike pärandimaks (2-3% netovaradest)

Majanduslikult on mõistlik maksustada rikas olemist, mitte rikkakas saamist. Ehk mitte seda, kui alles püüad midagi paremini teha, vaid seda, kui oled nö kohal. Maksusüsteem peaks soodustama ettevõtlikkust ja pidurdama hävitavat käitumist, regionaalsete ja tegevussektorite erisustega arvestav jne.

Mis Sina arvad, milliseid muudatusi peaks sisse viima Eesti maksusüsteemis, nii et laheneks praegused probleemid?

Advertisements

One thought on “Vabaerakonna esinduskogul maksusüsteemist

  1. Küsimus ongi:
    Raha jagunemises ja jagamises ühiskonnas.See on väga oluline ja seda ei saa teha erakonna maailmavaate järgi vaid lähtudes objektiivsusest,vajadusest näha olukorda erapooletult.Tuleb arvestada väga paljusid faktoreid:vaesuese rikkuse vahekord,elanikonna juurdekasv ja püsimajäämine siinmail,ökonoomikat,riigikaitset,tervistlikku seisundit jne.
    RE kiitleb,et nende süsteem on nn.maailma parim ja neid kiidetakse…

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s