PP 30.08.2016 “Mida sina paljundad?”

Pärnu Postimees avaldas minu artikli “Mida sina paljundad?”

Lippude lehvitamise ja ilusate sõnade-naeratustega pidustused on taaskord möödas. Eesti riigi pidu on jälle peetud. Käes on hall argipäev, kus ühine hümni laulmine ununeb. Või kas ikka on nii?

Tori kirikus taasiseseisvumise tähistamisel jäid mind kummitama ühes kõnes öeldud sõnad: ükski tegu iseenesest ei ole kangelastegu, vaid kangelasteoks muudavad selle teised inimesed.

Eks igaühel ole kogemus, kus enda arust on hakkama saadud hiilgava teoga, kuid ükski kaaskondsetest nii ei arva. Meie ja kaasinimeste arvamus mõistest “hiilgavalt hea tegu” lähevad lahku. Teinekord aga teeme oma igapäevaseid tegemisi, kui juurde astub keegi, kes meile tavalist tegu kiitma hakkab.

Eriline tegu ei paista olulisena inimestele, kes selle taustast ega vajalikust pingutusest aru ei saa. Kui inimestel ei piisa infot, et teo suurust mõista, ei saa nad seda hinnata. Näiteks: kirjanikuna pole mul mõtet vast valminud raamatuga keksida inimese ees, kes lugemisest midagi ei arva ja kinnitab, et on elu jooksul paar raamatut läbi lugenud.

Või vastupidi, mõni igapäevane tegu tundub kõrvaltvaatajale suur asi, kuna tal puudub info selle kohta. Näiteks on ühe lapse vanematel väga raske aru saada, kuidas nelja lapsega on võimalik normaalselt poes käia.

Nii saavadki kangelasteoks need juhtumid, mis pälvivad tähelepanu. Sellised sündmused, millele inimesed reageerivad ja mille kohta teavet levitatakse.

Tihti kirutakse meediat, et seal on enamuses negatiivsed teemad. Samuti kirutakse poliitikuid, sest nad teevad rumalaid populistlikke otsuseid. Need kaks on kõige otsesemad näited sellest, kuidas infot levitatakse enda suva järgi. Negatiivset meediakajastust ja rumalat poliitikat toovad otseselt kaasa meist igaühe teod või tegematajätmised. Me paljundame seda, millele oma tähelepanu pöörame.

Iga hiirevajutus negatiivsele uudisele paneb ajakirjanikud järgmist pisarakiskujat või närvekõditavat kirjatükki otsima. Iga inimene, kes mugavalt, sisusse süvenemata mõne populistliku poliitotsusega kaasa läheb, soosib samasuguseid poliitmugavusi tulevikus.

Mis on see, mida sina paljundad? Millele oma tähelepanu pöörad ja kui palju kuuldu-loetu tausta süveneda viitsid? Kas annad endale aru, et iga sotsiaalmeedias jagatud postitusega mõjutad maailma, sest paljundad mingit hoiakut või mõtteviisi? Kas oled rahul selle maailmaga, mida iga oma liigutusega luua aitad, või peaks millelegi muule rohkem tähelepanu pöörama?

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: