Vaesuse vähendamine

Nendel valimistel mitmeid erakondi arusaam, et vaesus on Eestis olemas ja sellega tuleb tegeleda. Eesti Vabaerakond kuulub nende mõistjate hulka ning me ei kavatse ootama jääda, kuni “turg ennast ise reguleerib”.
Ühe järjekordse FB arutelu jätkuks minu mõtted vaesuse teemal. Nii neid, milles ma nõustun teiste selles arutelus osalenutega, kui neid, millesse ise usun.

Alustuseks tuleb muidugi ka aru saada, mis on vaesus. Mõni inimene on ka nii vaene, et tal on kapp raha täis, kuid õuel olev auto on aastakese vanem kui naabril. Teisel on maja lapsi täis, kõikil mingigi toit laual ja mingidki riided olemas ja ei tunne ennast vaesena, sest kõik hädavajalik on ju olemas.

Vaesuse puhul mõtlen mina siiski nö palgavaeseid– inimesi, kes käivad tööl, kuid ei suuda selle raha eest inimväärselt ära elada. Seega peavad kas taotlema sotsiaaltoetusi või siis jäävad sotsiaaltoetuste ringist täpselt välja, kuna sissetulekud on veidi lubatust suuremad.

Millised on võimalused sellise vaesuse vähendamiseks?

1) Ettevõtluskeskkonna parandamine
-Selge, et raha tuleb ettevõtlusest. Kuigi kõik kunagi ettevõtjateks ei hakka (ja ei peagi), siis on praegu palju neid, kes tahaks olla väikeettevõtjad, kuid ei suuda alustada. Nii tuleks muuta maksusüsteemi väikeettevõtjale soodsamaks (tööjõumaksude vähendamine). Samuti vähendada bürokraatiat, nii et ettevõtjad saaks tõesti ettevõtlusega tegeleda.
-Eriti maapiirkondades on oluline teema elekter! Me maksame elektri eest päris palju. Välismaale investeerimise asemel peaks olema tagatud, et meie oma inimestel oleks elekter olemas. Nii näiteks võiks alandada (maapiirkonnas!?!) elektri liitumislepingu tasusid.
-Reaalsete tootjate toetamine, eriti maapiirkonnas. See teema puudutab eriti eurorahasid- milleks maksta toetust lihtsalt heinamaal rohu hekseldamise eest, kui sama maad sooviks osta väiketalunikud, kes kasutaks maad reaalseks tootmiseks? Pigem peaksid need väiketootjad olema au sees, et oma eriliste ja omapäraste toodetega Eesti ekspordiartikliks saada ning riigile au, kuulsust ja ka sissetulekut tuua.

2) Haridus/haritus
-Õppimisest ja lugemisest me mööda ei saa. Hariduse kättesaadavus on oluline. Koolilapsed ei pea päevas tundide viisi bussis loksuma, sest elavad “vales kohas”. Eriti nooremas koolieas. Seega on oluline kodulähedane kool.
-Raamatukogusid tuleb säilitada, sest kui pole raha raamatute ostmiseks, on see koht, mis aitab silmaringi laiendamisele kaasa.
-Täiendõpe- elukestev õpe- need peavad olema kättesaadavamad.

3)Laste väärtustamine
-Pole saladus, et lastega pered on suurem vaesuse riskirühm, kui lastetud. Uuringute järgi pidavat just kolmanda lapse lisandumine olema hetk, mil suureneb oht vaesusesse langeda.
-Aitaks tulumaksuvaba miinimumi tõstmine ja sidumine laste arvuga- kõigepealt kasutataks nii pere sissetulekuid pere toitmiseks ja alles seejärel riigi kulude katmiseks.
-Eelnimetatud hariduse kättesaadavus, nii et riigipoolne hariduskulude vähendamine ei jääks lapsevanema kanda.
-Toitja kaotanud perede laste toetuste süsteem peab tagama ka nende laste inimväärse elu. Toitja kaotamine on tavaliselt ootamatu sündmus, milleks pere pole valmis. Tänasel päeval jäävad need pered tihti raskustesse.
-Vanemahüvitist saava lapsevanema töötamine ei tohiks olla karistatud. Kui lapsevanem väikse lapse kõrvalt veidigi tööd edasi teeb, suudab ta peale hüvitise lõppu sujuvamalt tööturule naasta. Vanemahüvitise süsteem peaks olema paindlikum.

4) Sotsiaalsüsteemi täiendamine
-Õpitud abituse vähendamine. Organisatsioonid, kes seda teha aitavad, peaksid olema kindlamalt rahastatud, mitte projektipõhiselt. Siinkohal peab tegema koostööd MTÜdega.

Ma EI POOLDA
– narkootikumide (kanep!) legaliseerimist, ega alkoholi lihtsamat kättesaamist. Need on tihti põhjuseks inimeste vaesusesse langemisel. Või pigem võiks öelda, et inimesed, kes alkoholi ja narkootikumidega hästi läbi saavad, on enamasti ka vaesed.

Sellised on mõned esmased mõtted vaesuse vähendamise teemal. Kõik kommentaarid on väga teretulnud, et kas nendest meetoditest oleks kasu?

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s