Õhtulehe artikkel “Kes võib kritiseerida presidendipaari?”

Presidendiproua suudluse teemal lahvatanud skandaal ajendas sõna võtma. Ma ei kommenteeri Evelin Ilvese käitumist, vaid mind ärritab väga, kuidas sajad (või tuhanded?) inimesed on jälle võtnud endale õiguse kritiseerida ja pidada loengut enda kontrollimisest, truudusest, riigi raha eest (meie kõigi arvel) elamisest… Jään seisukoha juurde, et ilmselgelt on presidendipaaril probleeme, kuid sellega peavad nad ise tegelema. Meie kõik võiks aga esmalt oma kodused elud ja iseenda käitumise korda saada ja siis alles minna (anonüümsetesse kommentaariumitesse) teisi kritiseerima! Nii et oma artikliga kritiseerin kritiseerijaid!

Õhtuleht “Kes võib kritiseerida presidendipaari?”

Meedia on täis Evelin Ilvest võõra mehega. Vastik!

Mitte presidendiproua käitumisest ei taha ma rääkida, vaid meie inimestest. Ise lahutatuna ei ole ma tõesti inimene, kellel oleks õigust sellist käitumist kommenteerida. Ja kas teistelgi Eesti inimestel on?

Puutumatuse puudumine

Tänasel päeval pole meil miski püha ega puutumatu. Oleme hirmus uhked selle üle kogu aeg. Ka presidendipaari kohta võib igaüks igal ajal öelda, mida iganes. Neid võetakse tavaliste inimestena, mitte meie riigi esindajatena. Presidendipaari riietus, toitumine, väljaütlemised, tegemised, käimised on luubi ja kritiseerimise all, nagu mingitel põhiharidusega naeratuse eest kuulsaks saanud tibidel või musklite pumpamisest elutöö teinud meestel. Rääkimata aruteludest, et kui palju kulub Ärma talu või Kadrioru lossi ülalpidamisele. Ei mingit keskendumist nö erialasele tööle presidendipaarina, riigi sümbolina.

Kooseluseadus on jaganud Eesti rahva suht selgepiiriliselt kaheks- pooldavad uue ajastu inimesed ja vastuolevad tagurlikud ning vanamoelised traditsioonidest kinnipidamise nõudjad. Just sellise sildistamise ning sisulise arutelu puudumiseni oleme minu arust sel teemal jõudnud. Kõigil tundub olevat sel teemal seisukoht ning enamasti selle muutmine pole võimalik.

Kooseluseaduse vastastele, kelle hulka ka mina kuulun, on soovitatud olla avatumad, sallivamad, erisusi arvestavamad ning mitte sekkuda inimeste eraellu.

Eestlaste isu teineteise järgi anonüümsetes kommentaariumites on vana teema. Nii selgi korral on presidendiproua virtuaalselt lõhki kistud ja häbiposti riputatud. “Kuidas nii tohtis, ise veel sellisel ametikohal?”

Jah, ma toetan seda, et abielu on püha. Mehe ja naise vaheline liit, mis luuakse üks kord elus. Samuti tean enda näitelt, et esimese abielu lõppemine oli üks parimaid asju, mis mu elus sai juhtuda. Saan aru, et on normaalne, et inimestel on suhetes probleeme. Neid lahendatakse erinevalt. Kui lained on pea peal koos, siis ehk ei ole need lahendused mõnikord parimad. Sellegi poolest jääb mulle arusaamatuks inimeste ülbus anonüümsetena teise inimese käitumist kommenteerides.

Presidendipaari arvustatakse kui modelle, näitlejaid jms. Puudub igasugune austus traditsiooni ja institutsiooni kui sellise ees. Seega pole puutumatuse hüve. Samas ootame neilt teisiti käitumist, kui keskmiselt eestlaselt, sest nad peaks oma traditsioonilist rolli hästi välja mängima.

Ärme nõua võimatut

Otsustagem nüüd ära, kummad me olla tahame- uuendusmeelsed ja kõigele avatud või pigem mingeidki põhiväärtusi säilitavad ja järgivad? Ärme nõua teistelt seda, mida ise täita ei taha. Kui nõuame eraelu puutumatust ja igaühe õigust oma eluviisi üle otsustada, siis jätkem ka presidendipaar rahule. Ükskõik, kas ja millised nende probleemid on, siis ma tahan näha ideaalse kooseluga inimest, kes poleks probleemide kuhjudes rumalalt käitunud. Pealegi võib mõni esmalt rumalana tunduv käitumine lõpuks olla hoopis hea lahendus. Vähemalt selle inimese jaoks.

Kui me ei suuda Eestis austada presidendipaari kui meie riigi esindajaid, sümbolit, siis pole meil ka õigust sekkuda nende eraeluliste küsimuste lahendamisse! Kui me ei suuda ise alati ideaalselt probleeme lahendada, siis ei saa me seda nõuda ka presidendipaarilt, kes on samuti normaalsed ja tavalised inimesed.

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s