PP artikkel “Lapsed ja täiskasvanud ei oska enam sugugi igavleda”

Tänases (7.08.2014) Pärnu Postimehes ilmus minu alljärgnev artikkel:

Paar nädalat tagasi lõppes Pärnu praostkonna lastelaager, kus tegutsesin laagri juhatajana. Juba aastaid on meil nõue, et laste telefonid on laagri ajal kasvatajate käes hoiul ja helistatakse vaid kokkulepitud kellaaegadel või hädajuhtumite puhul.

Siiani pole see probleem olnud, kuid aasta-aastalt suureneb laste hulk, kes soovivad telefoni enda kätte jätta.

Sel aastal oli isegi juhus, et laps jäi laagrisse tulemata, sest tal pole võimalik igal ajal oma telefoni kasutada. See pani küsima, kas meie nõue on laste terroriseerimine või mõistlik ettevaatusabinõu.

Telefonita on igav

Aastaid tagasi sai telefonide kokkukorjamise nõue alguse laste enda turvalisusest. Laagri jooksul tõusis mitu korda telefoni kadumise paanika, kuigi see leiti pärast lapse enda asjade seast.

Ühel aastal tuli kasvatajatel lapse telefoni kuivkäimlast kulbiga välja õngitseda. Samuti on mõnigi kord lapsevanem nutva lapse kõne peale keset ööd kohale jooksnud, kuigi lõpuks selgus, et lapse paanika põhjustas pimedas toas sumisev kärbes.

Nutvaid esmalaagerdajaid on meil ikka, kuid kasvatajad on kõigi nende olukordadega hakkama saanud. Telefonivabalt lihtsalt pöördutaksegi esmalt kasvataja poole, kellel on võimalus olukord ära lahendada.

Enamasti käivad ühed ja samad lapsed laagris aastaid. Sellest võib järeldada, et telefonidetagi oleme saanud probleemid ilusti lahendatud.

Telefonivabastuse tõttu laagrisse mitte tulnud lapse põhjendus polnud aga sugugi seotud vajadusega lapsevanemaid kätte saada, vaid soov igal ajal mängida. Nii tuli mitu laagrilast esimesel päeval vabal ajal kurtma, et neil on igav. Saatsime nad õue sportlike tegevuste juurde, andsime kätte joonistamiseks ja meisterdamiseks vajalikud asjad.

Mõne lapse puhul piisas ühest korrast, mõnega tuli laagri lõpuni koos mängu alustada, et ta tegevusse haarata ja teistega koos tegutsema juhatada. Paljud esimesel päeval igavlenutest aga tulid järgmistel päevadel kurtma, et laagris on liiga tihe programm ja nad ei jõua vabal ajal oma mänge ära mängida.

Kiirus ja tihe päevakava on nii laste kui täiskasvanute puhul praegusel ajal pigem tava kui erand. Nii olemegi jõudnud olukorrani, et lapsed ja täiskasvanud ei oska igavleda.

Vabaks ajaks loetakse seda, mis on pungil tegevusi, mille jaoks tuleb enamasti ka palju raha välja käia. Puhkus on kord või paar aastas, kui selleks on korjatud raha, et kusagile kaugele võõrale maale sõita.

Või makstakse puhkusereis järgmise aasta jooksul järelmaksuna kinni. Tulemuseks ongi lapsed, kes on küll käinud Disneylandis, Legolandis ja Eiffeli torni vaatamas, aga oma vanematega mere ääres jalutamas või telkimas mitte.

Igavlemine on samm loomingulisuseni. Selleks, et lapsed ise mõtlema ja võimalusi leidma hakkaksid, tuleb neile anda vabadus pidevast infotulvast. Lõpetada olukord, kus kogu aeg nagu midagi toimuks ja samal ajal ei toimu ka.

Kui lõpetada aeg-ajalt vabatahtlik pealesunnitud meelelahutus, mida internet, mängud ja televisioon on, annab see lapsele, samuti täiskasvanule võimaluse iseendasse vaadata ja tunnetada, mida ta ise teha tahaks.

Internetisõltuvuse üks äärmuslikumaid variante on see, kui täiskasvanud inimene ei suuda isegi laulukoori proovi üle elada, ilma et aeg-ajalt Facebookis midagi postitaks või loeks.

Suurim muretseja oli lapsevanem

Selle artikli aluseks saanud laagrisse mitte tulnud lapse puhul hämmastas mind kõige rohkem, et suurim muretseja oligi lapsevanem, kes uskus, et telefonita hakkab ta lapsel igav. Minu jaoks on see selge märk, et sel täiskasvanul endal pole olnud piisavalt aega rahus ja vaikuses iseendasse süüvida ning mõelda, mida ta tegelikult teha tahaks. Nii tundubki pealesunnitud meelelahutus ainus võimalus ellu jääda ja aega sisustada.

Soovitan lapsevanematel anda lastele rohkem võimalust igapäevasest kiirusest väljuda. Suvepuhkus maavanaema juures on paljudele eksootika, kuid perekondlik jalutuskäik või telefonivaba lastelaager on samuti tulemuslikud sammud lastele infopuhkuse pakkumiseks ning loominguliste ja mõtlemisvõimeliste inimeste kujundamiseks.

 
 

 

 

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: